Чому після їжі так хочеться спати?

2047
3 хвилини
Хто тягне нас в ліжко після обіду? Що, опинившись в шлунку, змусить позіхати в самий невідповідний момент? 

Точної відповіді у науки немає, але є кілька гіпотез.

Гіпотеза № 1: ви об'їлися глюкози

У мозку є спеціальні речовини, які регулюють сон, бадьорість, пошук їжі, рівень енергії, пильність, мотивовану поведінку, збудження і реакцію на винагороду. Вони називаються орексини. 

Чим нижче рівень орексину — тим сильніше тягне спати. Про це говорять спостереження за людьми з нарколепсією — денними нападами непереборної сонливості і раптового засипання. Глюкоза може знижувати активність орексина і таким чином викликати сонливість, зниження концентрації та пильності.

Їжа, від кількості глюкози в якій тягне спати:

  • цукор, мед і продукти з їх вмістом;
  • борошно та вироби з нього;
  • солодкі пластівці для сніданку швидкого приготування;
  • білий рис,
  • солодка кукурудза;
  • приготовлений буряк, морква, картопля, пастернак, бруква;
  • банани, родзинки.

Гіпотеза № 2: в усьому винна парасимпатична нервова система

Парасимпатична нервова система відповідає за відновлення ресурсів і рівня сил. Відповідно до цієї гіпотези, прийом їжі, особливо вуглеводів, активує ПНС — ми заспокоюємось і хочемо відпочити.

Прихильники цієї гіпотези припускають, що сонливість після їжі посилюється при нестачі нічного сну і високої калорійності порції.

Ймовірно, бажання відпочити після їжі буде збільшуватися у людей з віком і появою надмірної ваги. Тобто, чим більше вік, об'єм живота і ІМТ, тим більше може бути бажання відпочити і поспати після їжі.

Водночас, частина досліджень демонструє, що в ситому стані активність людини, навпаки, може рости. 

Гіпотеза № 3: у всьому винен триптофан

Коли ми їмо вуглеводи з високим гіпоглікемічним індексом, підшлункова залоза виробляє багато інсуліну. Він в свою чергу опосередковано впливає на концентрацію в крові амінокислоти під назвою триптофан. Чим більше інсуліну — тим більше триптофану.

Триптофан, потрапляючи в головний мозок, перетворюється в серотонін і мелатонін. Серотонін знижує збудливість, мелатонін — регулює сон і циркадні ритми. Чим більше серотоніну з мелатонином — тим більше нам хочеться спати.

Гіпотеза № 4: вам не вистачає кисню/ви пропустили сніданок

Щоб переварити їжу, м'язам шлунка і кишечника потрібно більше кисню. Його по організму переносить кров, тому після їжі мозок перенаправляє її до черевної порожнини. А сам починає відчувати кисневе голодування.

Однак дослідження цю гіпотезу спростували, показавши, що в більшості випадків кровотік під час травлення ніяк не змінюється, а постачання мозку киснем — завжди в пріоритеті у організму.

Одночасно є дані, що сонливість після обіду зростає, якщо пропустити сніданок. У невеликому дослідженні вчені зафіксували зниження кровотоку в сонних артеріях протягом години після обіду у людей, які в день дослідження не снідали.

  • Коментарі
Завантаження коментарів ...