Злети і падіння: що відбувається з бізнесом під час карантину?

187
4 хвилини
Сервіс роботи з держреєстру «Опендатабот» збирає данні про український бізнесу під час карантину: 

«Ми починаємо збирати дані про український бізнес під час карантину для того, щоб всі рішення влади, які будуть прийматися в ім’я боротьби з коронавірусом, були зваженими та враховували не тільки кількість смертей, але і якість життя тих людей, які залишаються живими.

Крім ризиків померти від коронавирусной інфекції, в українців є набагато більша ймовірність опинитися в глибокій економічній кризі, включаючи всі можливі наслідки: підвищення злочинності, мародерства і бідності.» 

Падіння малого бізнесу і сфери послуг


Обсяг ринку громадського харчування в Україні в 2019 році оцінювався приблизно в 50 000 закладів. Більшість з них не змогли швидко перелаштуватися на доставку або організувати продаж на винос.

За даними компанії по автоматизації ресторанів Poster, після двох тижнів карантину 2500 українських закладів припинили роботу. Це 63% від усіх клієнтів компанії в Україні. 
Таким чином, можна припустити, що зараз в країні не працюють приблизно 30 000 закладів. 

Продажі закладів громадського харчування в Україні з 23 по 29 березня скоротилися, в середньому, на 73% у порівнянні з аналогічним періодом до карантину.

Продажі різко знизилися не тільки в столиці (на 78%), а й у всіх найбільших обласних центрах. Так, у Львові показник просів, в середньому, на 78%, в Харкові — на 73%, в Дніпрі — на 65%, в Одесі — на 60%.

У ресторанному бізнесі без роботи залишилось понад 160 тисяч осіб. Тільки у клієнтів Poster зараз не працює 13 000 співробітників. 

Падіння ринку нерухомості


За даними сервісу подобової оренди житла Dobovo, ціни на оренду нерухомості впали приблизно в три рази.

«Якщо до пандемії у нас невелика квартира на Басейній (25 кв.м.) здавалася, в середньому, за 1200 грн на добу, то зараз ми більшість свого номерного фонду змушені були здати в довгострокову оренду за 7000-8000 грн на місяць», — Володимир Безлюдний, співвласник компанії Partner Guest House. 

Судова система заморожена

За час карантину в Україні було перенесено понад 5000 судів. 

Закон про забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусу передбачає проведення засідань онлайн. Однак поки що механіка введення цієї практики не прописана. 

Зараз частину судових засідань переносять на невизначений термін, а ще частину справ пропонують розглянути без участі сторін.

Бізнес закривається

Спільнота українських підприємців разом з Ukrainian Marketing Group провели дослідження, де опитали український бізнес про їх стан на період карантину та подальші плани розвитку.

За їхніми даними, 29% українських компаній призупинили свою діяльність на період карантину, 6% повністю закрили свій бізнес.

Частина сфер бізнесу залишилася зовсім без доходів: це розважальний бізнес, транспортний бізнес.

Безробіття


Навіть ті бізнеси, яким вдалося не закритися, різко втрачають прибуток і скорочують штат співробітників.

За даними дослідження СУП, третина власників бізнесу (переважно мікро-), заявляють про падіння доходів на 90-100% з початку карантину. Ці ж підприємці звільнили до 50% штату співробітників.

Власники малого і середнього бізнесу кажуть про зменшення доходів на 25-50% в порівнянні з докарантінним періодом і вже звільнили від 10 до 25% працівників.

Втрати доходів великих підприємств становлять 10-25%, там прогнозується скорочення штату на 25% до кінця обмежувальних заходів.

Кількість вакантних місць теж падає. За даними Work.ua, за два тижні загальна кількість вакансій скоротилася в 1,8 рази, а кількість нових публікацій вакансій — у 2,5 рази

Кількість компаній з активними вакансіями скоротилася на 25%.   • Коментарі
Завантаження коментарів ...