Як працюють кредитні канікули для тих, хто постраждав від карантину

309
3 хвилини
Як працюють кредитні канікули для тих, хто постраждав від карантину

В Україні для тих платників, які втратили дохід через карантин, ввели кредитні канікули, скасували штрафи за прострочені виплати. 

27 березня НБУ розіслав українським банкам рекомендації про те, як працювати з позичальниками, і опублікував роз'яснення для громадян і бізнесу про те, як цей режим працює. Приводимо це пояснення нижче. 

Які кредити будуть реструктуризувати?

Реструктуризація —  це зміна умов кредиту (на кшталт продовження терміну або зниження процентної ставки). Реструктуризувати будуть ті кредити, які позичальники справно виплачували до 1 березня 2020 року.

Хто може претендувати на кредитні канікули?

Пільговий режим по кредиту можуть отримати громадяни і бізнес, у яких через карантин виникли труднощі. Всі, хто повністю або частково втратив дохід і роботу. Бізнес повинен надати банку підтвердження того, що доходи тимчасово знизилися, і робота зупинилася.

Як буде виглядати реструктуризація? Дозволять не платити тіло кредиту і відсотки?

НБУ запропонував банкам кілька варіантів. Наприклад, користувача можуть звільнити від сплати тіла кредиту під час карантину, але відповідно продовжити кредит. Йому можуть запропонувати капіталізацію процентних платежів. Це залежить від конкретної ситуації і домовленостей з банком.

Чи припинять банки нараховувати відсотки?

Так. Адже паралельно банки нараховують відсотки за депозитами клієнтам. Але заплатити відсотки можна після закінчення карантину. Зараз заборонено накладати штрафи і пені, якщо користувач прострочив виплати за споживчим кредитом.

Чи можуть банки підвищувати ставки за кредитами в рамках реструктуризації?

Ні. Зараз не можна підвищувати ефективну ставку і посилювати інші умови кредиту. Банки не можуть вимагати комісію за реструктуризацію.

Як провести реструктуризацію кредиту? Банки будуть дзвонити клієнтам?

У НБУ відзначають, що банки повинні самостійно пропонувати пільговий режим для громадян і бізнесу, які втратили доходи через карантин. Але якщо банк досі запропонував це, користувач може сам звернутися в банк і вислати заяву про реструктуризацію.

Що робити, якщо викликають до відділення банку, адже зараз карантин?

В НБУ рекомендують домовлятися про реструктуризацію дистанційно. Чи не їхати до відділення, а спілкуватися з банком онлайн. Якщо у користувача беззаставний кредит, його згодою на реструктуризацію може бути запис телефонної розмови, заявка на сайті банку, повідомлення в чаті.

Що робити середньому і великому бізнесу?

Банки індивідуально розглядатимуть заявку, враховувати фінансову звітність, поточний стан клієнта, його вразливість до ситуації в країні.

Чи не погіршиться стан банків, якщо вони будуть масово реструктуризувати кредити?

Такі реструктуризації не створюють ризику для капіталу банків.

Кредитні канікули означають, що борги по кредитах пробачать?

Ні. Це не прощення боргів, це — відстрочка їх виплати за часом.По матеріалам: https://ain.ua/ і https://bank.gov.ua/

Читайте также

  • Коментарі
Завантаження коментарів ...