Правило особистого бюджету 50–30–20: що це і як це допоможе заощаджувати

81369
3 хвилини
Правило 50–30–20 — спосіб бюджетування, розроблений американською сенаторкою та експерткою з питань банкрутства Елізабет Уоррен. Спосіб такий: треба розділити ваш місячний дохід на 3 частини — 50% на базові потреби, 30% на приємні штуки та 20% на довгострокові заощадження.Спосіб ідеально підходить тим, хто робить перші кроки на шляху фінансової грамотності. Вам не потрібні схеми, формули, аналітика — лише простенька формула розподілу грошей. Навіть розрахунки робити не доведеться, адже є онлайн-калькулятори саме для цього правила, наприклад, за посиланням 50/30/20 Calculator. Калькулятор у доларах, але можна внести свою зарплату в гривнях і побачити, як ділити гроші згідно з цією схемою.

Ось тут ми ввели в калькулятор 15 тис. та бачимо, що 7500 грн підуть на базові потреби (Needs), 4500 грн можна витратити на забаганки (Wants), а 3000 — відкладаємо або ж кидаємо на депозит (Savings).50% — Що таке основні/базові потреби (Needs)?

Основні/базові потреби — те, без чого просто не обійтись у повсякденному житті та за що необхідно буде регулярно платити кожен місяць:

— Кредити та борги
— Оренда житла, комуналка
— Платіжки за інтернет, телевізор, мобільний зв’язок
— Плата за проїзд або утримання автомобіля
— Планові витрати на лікування
— Їжа.


30% — Окей, а мої хотілки (Wants)?

Ваші забаганки-хотілки-бажання — те, без чого можна прожити, але не дуже й хочеться. Приємні речі, як похід у кіно, обід у ресторані, нові гаджети, аксесуари та взуття, квитки на гру, різні делікатеси та розваги.20% — А що із заощадженнями (Savings)?

20% від зарплати підуть на заощадження, майбутню пенсію, формування фінансової подушки безпеки або інвестування. Найефективніше — зробити ваші заощадження автоматичними. Якщо у вашої картки є можливість увімкнути автоматичне переведення певної суми на депозит або скарбничку — зробіть це, щоб заощадити свій час і не піддаватися спокусі все витратити.Отже, ми розібрались із розподілом. Які ж у правила плюси та мінуси?

➖ Варто зауважити, що у 50–30–20 є кілька недоліків. Такий бюджет не підходить тим, у кого більша частина грошей йде на погашення кредиту, освіту, оренду житла

➖ Також, якщо ви ведете сімейний бюджет, варто заздалегідь обговорити з партнером, що для вас «Забаганка», а що — «Потреба», адже в різних людей може бути різний погляд на такі речі. Наприклад, купівля нового гаджету або відпустка — для когось розкіш, а для когось — необхідність. «Перекидати» гроші впродовж місяця з однієї категорії в іншу категорично не рекомендується. Тож перед початком варто чітко розрізняти, що є що, та згодом скорегувати правило під особисті потреби.

➖  Якщо ж ви вже якийсь час ведете персональний бюджет, таке правило може видатися вам доволі примітивним.


➕ Головний плюс способу в тому, що він дійсно дуже простий, тож підійде підліткам, молодим фахівцям та початківцям на полі особистих фінансів. 50–30–20 — дає змогу розслабитись, не думати над кожною копійкою і вчить розподіляти гроші «на автопілоті». А ще — це крутий старт для тих, хто шукає різні способи самодисципліни.


Інші поради з фінансової грамотності можна подивитись у наших попередніх матеріалах: Читай і багатій: 5 книг про гроші та фінанси та Карти, гроші, два кредити: як почати економити.
  • Коментарі
Завантаження коментарів ...