Чому грошей завжди не вистачає: 3 типові помилки, які всі ми робимо

94600
4 хвилини
У попередніх матеріалах ми з вами вже дізнались, навіщо нам вести бюджет, знайшли мотивацію у книгах про гроші та трохи розібрались, як економити. Сьогодні ж, ми вирішили поговорити про помилки та зрозуміти, чому ж грошей завжди не вистачає, незалежно від того, скільки ми заробили в цьому місяці. Ось 3 типові помилки, які всі ми робимо.

Інфляція способу життяЗростання доходів неминуче призводить до співмірності зростання витрат — це і є інфляція способу життя. Наприклад, ви одержали в цьому місяці на 3 тис. більше й мозок вирішує «хм, у мене тепер більше грошей, тому й витрачати я можу більше». Відбувається це, зазвичай, поступово та майже непомітно.

Кілька ознак, що ви вже на гачку інфляції:

— доходи зросли, а відкладати більшу суму не виходить, або ж ви зовсім не відкладаєте, бо нічого;
— ви купуєте більше речей, які раніше не могли собі дозволити;
— витрати зростають із тією ж швидкістю, що й дохід та, навіть, випереджають його.

Індійські економісти, автори книги Managerial Economics, вважають, що до інфляції способу життя, особливо схильні молоді фахівці у віці 20–35 років. Адже саме цей час відбувається швидке кар’єрне зростання, а з ним і зростання витрат.

Розібратись із такою інфляцією допоможе просте ведення бюджету. Так, ми зрозуміємо: що, куди й скільки ми витрачаємо. Ще зручніше робити такі підрахунки з фінансовими трекерами, щоби бачити витратні тенденції щомісяця. Наприклад, ми помічаємо, що найбільше грошей йде на розваги або на замовлення їжі з ресторанів. Якщо сума з кожним разом тільки збільшується, а зарплатня залишається на тому ж рівні, то ми трохи втратили контроль і в наступному місяці треба трохи це скоригувати, приміром, готуючи щось смачне вдома.

Життя в позикуНа жаль, ми не про твір Ремарка, а про безліч кредитів та боргів. Одна з найбільших ознак того, що у вас є невеличка проблема з доходами — наприкінці місяця виникає гостра потреба взяти кредит або використати кредитну картку, для покриття всіх витрат. Згодом це призводить лише до накопичення боргів та стресу через нестачу грошей.

Вирішення лише одне — потроху віддати всі борги, погасити кредити та більше не брати нові, не використовувати кредитну картку або суттєво зменшити кредитні ліміти. Зменшення щомісячних платежів за кредитом, навіть на невелику суму, допоможе вирівняти свій фінансовий стан та почати відкладати на майбутнє.

Брак заощадженьКожен місяць, отримуючи конвертик, ми віддаємо зароблені гроші: інтернет-провайдеру, мобільному оператору, оплачуємо можливість послухати круте музло, почитати ліцензійні книги або подивитися нові серіали. Але, уявіть собі, ми ніколи не станемо багатшими, якщо не будемо платити спочатку собі.

Майже кожна людина, не зважаючи на її теперішнє фінансове становище, може прожити на 90 % свого щомісячного доходу. Уявимо, що в наступному місяці замість 5000 грн, ми одержимо лише 4500 грн. Невже ми не вигадаємо, що робити в такій ситуації? Легко! Наприклад, не будемо більше викликати таксі, коли ліньки йти до метро або не будемо тиждень купляти лате в кав’ярні. Короче кажучи, ці 10 % — не так і багато, а тому варто задуматись, як їх не витрачати, а віддавати собі.

У наступному місяці, 90 % своїх доходів витрачай на всі необхідні штуки: платіжки, їжу, розваги, тусовки, подорожі тощо. А от ці 10 % спробуй відкласти й у жодному разі не чіпати. Наприклад, можна кидати їх на депозит або в скляну баночку на холодильнику. Як буде зручніше. Звичайно, 10 % від зарплати — невелика сума, але поки ми витрачаємо всі гроші під нуль, живемо від зарплати до зарплати, не інвестуємо, віддаємо кредити — загальна фінансова ситуація ніяк не змінюється. Тож відкладати хоча б 10 % — простий крок до непоганих заощаджень та змін у фінансовій картинці. Такі правила та інші системи потрібні тільки для того, щоби ви могли взяти щось за основу й, нарешті, почати діяти.


У попередній серії наших матеріалів про особисті фінанси ми розповідали про Правило особистого бюджету 50–30–20: що це і як це допоможе заощаджувати. Переходь, щоб дізнатись, як планувати свій бюджет просто і без зайвої аналітики. Успіхів!
  • Коментарі
Завантаження коментарів ...